تصویر 1

هیچکس نمی تواند تو را تغییر دهد. تنها خودت قادر به تغییر خودت هستی.

سبد خرید

سبد خربد شما خالی است.

پیشنهاد سوپ شادی

 

نظرخواهی

محور مقالات سایت در چه زمینه ای باشد؟

دختر فراری شاه

شاه عباس صفوی در شهر اصفهان از همسر خود سخت عصبانی شده و خشمگین می‌شود، در پی غضب او، دخترش از خانه خارج شده و شب برنمی‌گردد، خبر بازنگشتن دختر که به شاه می‌رسد، بر ناموس خود كه از زیبائی خیره كننده‌ای بهره داشت سخت به وحشت می‌افتد، ماموران تجسّس در تمام شهر به تكاپو افتاده ولی او را نمى‌یابند.

دختر به وقت خواب وارد مدرسه طلاّب می‌شود و از اتفاق به در حجره محمدباقر استرآبادی كه طلبه‌ای جوان و فاضل بود می‌رود، در حجره را می‌زند، محمدباقر در را باز می‌كند، دختر بدون مقدمه وارد حجره شده و به او می‌گوید از بزرگ زادگان شهرم و خانواده‌ام صاحب قدرت، اگر در برابر بودنم مقاومت كنی ترا به سیاست سختی دچار می‌كنم . طلبه جوان از ترس او را جا می‌دهد، دختر غذا می‌طلبد، طلبه می‌گوید جز نان خشك و ماست چیزی ندارم، می‌گوید بیاور . غذا می‌خورد و می‌خوابد. وسوسه به طلبه جوان حمله می‌كند، ولی او با پناه بردن به حق دفع وسوسه می‌كند، آتش غریزه شعله می‌كشد، او آتش غریزه را با گرفتن تك تك انگشتانش به روی آتش چراغ خاموش می‌كند، مأموران تجسّس به وقت صبح گذرشان به مدرسه می‌افتد، احتمال بودن دختر را در آنجا نمی‌دادند، ولى دختر از حجره بیرون آمد، چون او را یافتند با صاحب حجره به عالی قاپو منتقل كردند.

شاه عباس صفوی از محمدباقر سئوال می‌كند: دیشب، در برخورد با این چهره زیبا چه كردی؟ وی انگشتان سوخته را نشان می‌دهد، از طرفى خبر سلامت دختر را از اهل حرم می‌گیرد، چون از سلامت فرزندش مطلع می‌شود، بسیار خوشحال می‌شود، به دختر پیشنهاد ازدواج با آن طلبه را می‌دهد، دختر نیز که از شدت پاكی آن جوانمرد بهت زده بود، قبول می‌كند. بزرگان را می‌خوانند و عقد دختر را براى طلبه فقیر مازندرانی می‌بندند و از آن به بعد است كه او مشهور به میرداماد می‌شود و چیزی نمی‌گذرد كه اعلم علمای عصر گشته و شاگردانی بس بزرگ هم چون ملا صدرای شیرازی صاحب اسفار و كتب علمی دیگر تربیت می‌كند .

نتیجه اخلاقی: زندگی پژواک اعمال ماست.

هرچه کنی به خود کنی ... گر همه نیک و بد کنی

سوپ شادی

جمعه 91/11/20

دسته بندی موضوعی: 

دیدگاه‌ها

ممنون.داستان آموزنده ای بود.
سلام. خوب نبود.عال بود

افزودن یک دیدگاه جدید

CAPTCHA
لطفا به سوال امنیتی زیر پاسخ دهید :
Image CAPTCHA
کدی که در بالا مشاهده می کنید به دقت وارد کنید.

درباره سوپ شادی

خـوبـان و عزیزان من، با این امـــید آمده ام که بتــوانـم بــا مــطالب و نـوشتـه هایـم، لبخند، شادی و نشاط، آرامــش درونی، موفقیت و عشق و محبت را بـر صحنه  زنـدگی شـما خـوبان فــهیم و شایـسـته جاری و ساری سازم و امـیدوارم شـما خـوبـان نیـز با مـراجـعه ی مکرر به ایــن سایت، مسیر زندگی خود را بیابید....

jhedj ednj kend